CHL Holding Logo CHL Holding Logo

Likwidacja gotówki w Polsce

Pandemia koronawirusa sprawiła, że byliśmy zachęcani do płatności zbliżeniowych, jako bezpieczniejszej formy płatności. Zwolennicy teorii spiskowych upatrywali w tym celowego działania, mającego ograniczyć wolność jednostki. Chociaż trudno zgodzić się z poglądem, by cała pandemia była sztucznie stworzonym, zaplanowanym problemem, to stopniowe odchodzenie od gotówki budzić może niepokój.

Warto zwrócić uwagę, że system, w którym żyjemy, niejako wymusza na nas posiadanie konta bankowego. Przelewem dostaje się pensję, płaci za mieszkanie, opłaca rachunki. Z pewnością jest to wygodniejsze, niż stanie w kolejce na poczcie, jednak nietrudno zauważyć, jak mocną pozycję w świecie mają banki. W wielu biletomatach komunikacji miejskiej, na przykład, można kupować tylko kartą, podobnie jest z kasami samoobsługowymi. 

Czy jednak likwidacja gotówki w Polsce jest możliwa?

Osoby preferujące płatności gotówkowe zaznaczają, że pozwalają im one lepiej kontrolować wydatki. Widząc fizyczny upływ pieniądza z portfela, racjonalniej gospodarują swoimi funduszami. Mogą również z łatwością ustawić sobie limit, jaki są w stanie przeznaczyć na zakupy, mianowicie zabrać ze sobą określoną sumę pieniędzy i ani grosza więcej. 

Warto zaznaczyć, że gotówka jest prawnym środkiem płatniczym. Pracodawca nie może zatem odmówić nam wypłaty wynagrodzenia w tej formie. Coraz częściej podnoszone są kwestie cyberbezpieczeństwa, co jakiś czas w mediach społecznościowych pojawiają się akcje typu “wybieram gotówkę”. 

Likwidacja gotówki w Polsce jest teoretycznie możliwa, ale mało prawdopodobna w najbliższej przyszłości. Gotówka odgrywa nadal istotną rolę w polskim systemie płatności. Jest szeroko używana przez ludzi jako środek wymiany i przechowywania wartości.

Likwidacja gotówki w Polsce wymagałaby szerokiej i kompleksowej transformacji systemu płatności, a także uwzględnienia wielu czynników. Takich jak dostępność technologiczna, ochrona danych, prywatność, bezpieczeństwo i równość dostępu do usług finansowych. Dlatego, choć ewolucja w kierunku bezgotówkowych płatności jest prawdopodobna, całkowita likwidacja gotówki w Polsce w najbliższej przyszłości jest mało realistyczna.