CHL Holding Logo CHL Holding Logo

Zalety płatności gotówkowych

Podczas pandemii koronawirusa sklepy zachęcały do płatności zbliżeniowych jako bezpieczniejszych. Czy słusznie? Owszem, pieniądz papierowy przechodzi przez wiele rąk, może więc przenosić zarazki – ale to dokładnie tak, jak każdy inny przedmiot.

Osoby preferujące płatności gotówkowe zaznaczają, że pozwalają im one lepiej kontrolować wydatki. Widząc fizyczny upływ pieniądza z portfela, racjonalniej gospodarują swoimi funduszami. Mogą również z łatwością ustawić sobie limit, jaki są w stanie przeznaczyć na zakupy. Mianowicie zabrać ze sobą określoną sumę pieniędzy i ani grosza więcej.

Posługiwanie się gotówką wspiera również lokalne gospodarstwa. Wiele osób mających małe hodowle czy uprawy sprzedaje na targowiskach owoce, warzywa, jajka, mleko czy rękodzieło, omijając hurtownie i pośredników. Na stoiskach targowych, gdzie ludzie dorabiają sobie niewielkie pieniądze w kwocie wolnej od podatku, nikt nie chce mieć terminala i dodatkowo za niego płacić. Podobnie jest z drobnymi usługami typu korepetycje, niewielkie naprawy czy sprzątanie. Nie każdy chce bowiem podawać innym swój numer telefonu czy dane do przelewu.

Ważną kwestią jest również cyberbezpieczeństwo i chęć zachowania prywatności w sieci. Płacąc gotówką, nie dajemy bankowi informacji, co, kiedy, gdzie i w jakiej ilości zakupiliśmy. Może to być istotne choćby dla osób, które walczą o umorzenie zajęcia komorniczego, lub po prostu takich, które dbają o swoją prywatność. Argumentują one, że płacąc pieniądzem elektronicznym nie tylko dajemy bankom zarobić, ale i legitymizujemy ich hegemonię i czerpanie zysków z naszych własnych pieniędzy. A banki wszakże obracają głównie pieniądzem elektronicznym i nie wydadzą człowiekowi ot tak jego oszczędności, ponieważ fizycznie ich nie posiadają.

W dzisiejszych czasach posiadanie konta w banku jest niestety obowiązkowe. Naprawdę trudno o miejsce pracy, które wypłaci pensję w gotówce. Co więcej, obecnie banki przy zakładaniu konta coraz częściej wymagają instalowania aplikacji w telefonie. W ten sam sposób należy zatwierdzać każdą pojedynczą transakcję, nawet przelew wykonywany na komputerze. Jest to rodzaj elektronicznej smyczy – bo, po pierwsze, musimy mieć zawsze przy sobie telefon. Po drugie, instalować kolejną śledzącą aplikację, posiadającą dostęp do naprawdę wielu naszych danych. Nie da się tego określić innym słowem niż inwigilacja.

Płatność gotówką pozwala więc na dokonywanie transakcji osobom, które nie mogą skorzystać z aplikacji bankowej (np. rozładowany, starszy lub zepsuty telefon), zgubiły kartę lub z jakichś przyczyn posiadają blokadę na koncie bankowym. Gotówka jest także odporna na hakowanie konta, cyberprzestępstwa i internetowe oszustwa.

Podsumowując, trudno nie zauważyć, że banki posiadają zbyt mocną pozycję w obecnym świecie. Nie tylko jesteśmy zmuszeni do posiadania konta, ale również do płacenia za nie, co samo w sobie jest absurdem. Jeśli cenisz prywatność i dostęp do swoich własnych pieniędzy w każdej chwili – wybierz gotówkę. Posługiwanie się nią to swoisty protest przeciwko bankowej hegemonii.