CHL Holding Logo CHL Holding Logo

Bezpieczeństwo finansowe

Co jakiś czas w mediach społecznościowych wybucha panika pod hasłem “likwidacja gotówki w Polsce”. Póki co się na to nie zanosi, jednak coraz większa część obrotu pieniężnego odbywa się w sposób bezgotówkowy. Banki obiecują swoim klientom bezpieczeństwo i ochronę transakcji. Upowszechniają się kasy samoobsługowe, przyjmujące jedynie płatność kartą. W większości zakładów pracy pensje wypłacane są na wskazane przez pracownika konto, co może być dla niego kłopotliwe na przykład w przypadku zajęć komorniczych. Niektórzy zaś po prostu wolą posługiwać się gotówką, argumentując to większą kontrolą nad własnymi wydatkami i niezależnością od banku. Zwolennicy płatności cyfrowej cenią sobie jednak brak możliwości utraty gotówki w przypadku włamania, napadu lub pożaru. Co zapewni nam większe bezpieczeństwo?

Czy bezgotówkowo jest bezpieczniej?

Czy jednak pieniądz cyfrowy wolny jest od zagrożenia kradzieżą? Nic podobnego. Działają hakerzy, włamujący się na konta bankowe. Według najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego, z raportu wynika, że w czwartym kwartale ubiegłego roku banki zanotowały rekordową wartość oszustw związanych z kartami płatniczymi. Ta suma przekroczyła 25 milionów złotych. Spadła za to liczba oszustw przy wykorzystaniu przelewów.
Na skutek wprowadzenia nowych przepisów w 2022 roku, limit płatności gotówkowej za fakturę dla firm został prawie w połowie zmniejszony. W praktyce oznacza to, że jeśli wartość jednorazowej transakcji z kontrahentem przekroczy 8000 złotych, konieczne jest dokonanie rozliczenia bezgotówkowego.

Jak wygląda praca konwojenta?

Gotówka jako pieniądz fizyczny wymaga licznych zabezpieczeń podczas transportu. Konwojowanie wartości pieniężnych odbywa się z zachowaniem standardów bezpieczeństwa.
Konwojenci muszą przejść szczegółowe szkolenie, a proces ten powinien być poddany dokładnej kontroli. Praca w konwoju wymaga posiadania odpowiednich uprawnień do prowadzenia pojazdów. Konwojent musi także dostarczyć zaświadczenie o niekaralności.
Firmy zajmujące się przewozem wartości pieniężnych zatrudniają nie tylko konwojentów, ale także personel pracujący w sortowni pieniędzy. W ramach tego procesu, pracownicy są odpowiedzialni za maszynowe liczenie gotówki, załadunek i rozładunek kaset bankomatowych, oraz prowadzenie dokumentacji.

CHL – bezpieczeństwo przewozów gotówkowych

Firma CHL Holding, wcześniej znana jako Konsalnet, od lat utrzymuje się na pozycji lidera na rynku przewozów gotówkowych. Założona w 1999 roku, obsługuje ponad 8000 urządzeń gotówkowych i obsługuje imponującą liczbę 200 punktów na godzinę. Co roku, konwoje CHL Holding pokonują trasę o długości 22 milionów kilometrów.
CHL Holding dba o swoich pracowników, zapewniając im szkolenia w celu rozwoju kwalifikacji, motywacyjne dodatki, konkurencyjne wynagrodzenie, pakiet świadczeń socjalnych oraz stabilność zatrudnienia.