CHL Holding Logo CHL Holding Logo

Usługi cash handlingu jako forma zabezpieczenia gotówki

Ochrona wartości pieniężnych oraz wszelkich cennych przedmiotów to istotne wyzwanie dla wszystkich firm – zarówno tych małych, średnich, jak i dużych. W przypadku braku wystarczającego doświadczenia bądź sprzętu, warto skorzystać z pomocy świadczonej przez specjalistów.

Kto powinien postawić cash handling?

Usługi tego typu kierowane są do podmiotów, dla których gotówka ma ogromne znaczenie. Polegają one między innymi na transporcie i obsłudze wartości, a także wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń, zdecydowanie ułatwiających rozliczanie. Zainteresowane są nimi przede wszystkim:

  •       instytucje finansowe,
  •       sieci handlowe i usługowe,
  •       operatorzy urządzeń gotówkowych (np. bankomatów).

Ciągłe operowanie gotówką wymaga użycia najlepszych dostępnych sposobów ochrony. Ewentualne oszczędności w tym przypadku mogą skończyć się poważną stratą dla przedsiębiorstwa. Niewłaściwe przewożenie gotówki, przetwarzanie jej w nieodpowiednich warunkach, brak dbałości o właściwe raportowanie wszelkich czynności – są to realne zagrożenia, których w żadnym wypadku nie można bagatelizować.   

Konwojowanie gotówki – jak zrobić to dobrze?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez firmy jest nieprzywiązywanie wystarczającej uwagi do transportu gotówki. Zazwyczaj tyczy się to kantorów, instytucji finansowych, ale również właścicieli mniejszych biznesów. Brak wyobraźni w tym zakresie może okazać się bardzo kosztowny. Chodzi oczywiście o ewentualne próby kradzieży i włamania. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak potencjalni złodzieje potrafią być zdeterminowani w swoich działaniach. Przewożenie dużej gotówki na własną rękę zawsze jest narażone na ryzyko jej utraty.

Z tego właśnie względu warto ją odpowiednio zabezpieczyć. Na przykład poprzez zlecenie transportu podmiotowi zewnętrznemu, wyspecjalizowanemu w tego typu procesach. Na jakie korzyści mogą liczyć ich klienci?

  • Kompleksowa realizacja – usługi konwojowania gotówki nie wiążą się wyłącznie z jej przewiezieniem z punktu A do punktu B. Wymagają one dokładnego planowania. Przygotowywana jest między innymi odpowiednia instrukcja konwojowa, w której znaleźć można między innymi informacje dotyczące sposobu zachowania się uczestników konwoju w przypadku wystąpienia sytuacji groźnych. Opracowywana jest optymalna trasa przewozu, jak również jego przebieg. Klient ma więc pełną kontrolę nad realizacją zlecanych usług.
  • Bezpieczeństwo – wynika z odpowiedniego podejścia do przewozu, a także użycia specjalnych, należycie zabezpieczonych pojazdów. Z reguły są to samochody opancerzone, które zapewniają ochronę w każdych warunkach. Nie należy zapominać też o wykwalifikowanej, doświadczonej kadrze.
  • Fachowe doradztwo – wzajemne zaufanie jest w takich przypadkach kluczowe, dlatego też warto decydować się na usługi świadczone przez znane i uznane firmy. Dzięki nim, klient może liczyć na liczne wskazówki, jak skutecznie zabezpieczyć swój biznes.

Co poza konwojem? Sposoby ochrony wartości pieniężnych

Profesjonalne zabezpieczenie gotówki i cennych przedmiotów nie polega wyłącznie na transporcie. Branża cash handlingu ma wiele do zaoferowania również w przypadku szeroko rozumianej obsługi pieniędzy. Usługi z tego zakresu mają wspomóc firmy w operowaniu gotówką bezpiecznie – bez ryzyka związanego z ewentualną kradzieżą lub popełnieniem kosztownych błędów przy rozliczeniach.

Na czym polega logistyczne procesy przetwarzania gotówki? W głównej mierze na jej liczeniu, sortowaniu, a także przechowywaniu. Wszystko to z wykorzystaniem walorów, o których była mowa przy okazji omawiania konwojowania pieniędzy. Firmy mogą być pewne, że gotówką zajmą się odpowiednio przygotowaniu specjaliści, którzy odbiorą i dostarczą ją do sortowni.

Warto nadmienić, że podmioty działające w cash handlingu biorą pełną odpowiedzialność za realizację wspomnianych zadań. Od momentu przekazania wartości pieniężnych, zleceniodawca nie musi się niczym martwić.