CHL Holding Logo CHL Holding Logo

Transport gotówki: kluczowe aspekty bezpieczeństwa i niezawodności

Jeszcze kilka lat temu napis na wejściu do sklepu: PŁATNOŚĆ TYLKO GOTÓWKĄ nie był rzadkością. Obecnie nawet niewielkie piekarnie, kioski czy sklepiki osiedlowe decydują się na inwestycję w terminal płatniczy. Program “Polska bezgotówkowa”, na przykład, oferował mikro- i małym przedsiębiorstwom możliwość bezpłatnego korzystania z terminala przez rok. Można także zauważyć tendencję do ograniczania liczby bankomatów. Czy czeka nas likwidacja gotówki?

Czy gotówka zniknie? Likwidacja fizycznego pieniądza w Polsce

Nie wszyscy są zwolennikami płatności bezgotówkowych, pomysł likwidacji fizycznego pieniądza budzi więc spore kontrowersje. Coraz trudniej znaleźć miejsce pracy, w którym nasze wynagrodzenie będzie wypłacane gotówką, jesteśmy więc poniekąd zmuszani do posiadania konta w banku. Ci z nas, którzy wolą tradycyjne płatności, mogą jednak wypłacić gotówkę w bankomacie lub oddziale banku. Czy zastanawialiście się jednak, jak wygląda konwojowanie pieniędzy?

Transport wartości pieniężnych: Rola konwojenta i sortowni pieniędzy

Nie ma wątpliwości, że transport zarówno gotówki, jak i innych cennych obiektów, odbywać się musi z zachowaniem wszelkich możliwych środków bezpieczeństwa. Wymaga się również, aby osoba, która zna termin i trasę konwoju, zachowywała ścisłą tajemnicę. Osoba ta musi zostać drobiazgowo przeszkolona, a sam proces powinien podlegać wnikliwej kontroli. Praca w konwoju wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich uprawnień do kierowania pojazdami. Wymagane jest również, aby konwojent przedłożył zaświadczenie o niekaralności.

Firmy wykonujące konwojowanie wartości pieniężnych zatrudniają nie tylko samych konwojentów. Całemu procesowi towarzyszy praca w sortowni pieniędzy. Do obowiązków pracowników należy maszynowe liczenie gotówki, załadunek i rozładunek kaset bankomatowych oraz prowadzenie dokumentacji.

CHL Holding: Przewoźnik gotówki na czele rynku

Liderem na rynku przewozów gotówki od lat pozostaje firma CHL Holding, wcześniej funkcjonująca pod nazwą Konsalnet. Powstała ona w 1999 roku, obsługuje ponad 8000 urządzeń gotówkowych, a w przeliczeniu aż 200 punktów obsługi na godzinę! Konwój pieniędzy wykonywany przez CHL Holding rocznie przebywa trasę 22 milionów kilometrów. 

Swoim pracownikom CHL Holding zapewnia szkolenia w zakresie rozszerzenia kwalifikacji, dodatki motywacyjne, konkurencyjne wynagrodzenie, pakiet świadczeń socjalnych oraz stabilność zatrudnienia. “Nocnych marków” zapewne przekona fakt, że konwoje odbywają się przede wszystkim w nocy.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z ofertą firmy CHL Holding.