CHL Holding Logo CHL Holding Logo

Czy cash handling się opłaca?

Mimo że transakcje bezgotówkowe cieszą się coraz większą popularnością, cash handling to usługa, na którą decyduje się wiele firm. Na czym ona polega? Czy warto z niej skorzystać? I przede wszystkim – czy jest opłacalna?

Cash handling – co to jest? 

Cash handling to specjalistyczna usługa, która polega na obróbce i zabezpieczeniu wartości pieniężnych. Odbywa się ona zgodnie z określonymi wymogami formalno-prawnymi i procedurami bankowymi. Z reguły jest wykonywana przez firmę zewnętrzną, która dysponuje doświadczeniem, odpowiednim personelem i zapleczem technicznym oraz nowoczesnymi narzędziami informatycznymi.

Wbrew pozorom obejmuje ona szeroki zakres działań. Nie zawsze występują one jednocześnie. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Do najczęściej realizowanych zadań zaliczyć można:

  • cash processing (obsługa gotówki) – to usługa kompleksowego zarządzania gotówką, która obejmuje m.in. liczenie pieniędzy, ich sortowanie, sprawdzanie autentyczności oraz magazynowanie. Istotnym elementem cash processingu jest również raportowanie zleceniodawcy wszelkich przeprowadzonych działań. Dzięki temu przedsiębiorca trzyma rękę na pulsie,
  • cash in transit (transport wartości) – to z kolei usługa polegająca na pobraniu gotówki (lub wartościowej przesyłki), jej konwojowaniu i zdeponowaniu w określonym przez zleceniodawcę miejscu, np. w placówce banku, filii firmy czy też wrzutni nocnej. Konwój zabezpiecza mienie przed rabunkiem, zgubieniem i zniszczeniem, dostarczając je zgodnie z ustaloną procedurą i terminem, w nienaruszonym stanie, najczęściej w towarzystwie zleceniodawcy lub wyznaczonego przez niego pracownika. W ramach cash in transit wykonywana jest również usługa inkaso. Od klasycznego konwoju odróżnia ją to, że transport gotówki odbywa się bez asysty osoby trzeciej.
  • obsługa urządzeń – polega ona na zapewnieniu ciągłości działania wpłatomatów. Obejmuje szereg czynności, w tym dostawę i montaż urządzenia, jego konfigurację oraz zapewnienie systematycznego SLA, czyli utrzymania i systematycznego poprawiania poziomu jakości usług.

Czy warto korzystać z cash handlingu?

Cash handling to usługa przynosząca zleceniodawcy wiele korzyści. Przemawia za nią przede wszystkim bezpieczeństwo procesów związanych z obsługą i transportem gotówki. Profesjonalna firma dysponująca wykwalifikowanym personelem, specjalistyczną flotą pojazdów oraz nowoczesnymi narzędziami informatycznymi jest w stanie w pełni ochronić przewożone mienie.

Kolejnym czynnikiem, który powinien skłonić przedsiębiorców do współpracy w ramach cash handlingu, jest opłacalność usługi. Wbrew pozorom transport pieniędzy na własną rękę wcale nie jest tańszy od outsourcingu, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę ryzyko utraty samodzielnie przewożonych środków.

Profesjonalne firmy świadczące usługi cash handlingu dysponują natomiast szczelną polisą ubezpieczeniową. W razie rabunku, zgubienia lub zniszczenia pieniędzy ubezpieczenie pokryje wyrządzone szkody. Nie musisz więc obawiać się, że utracisz wszystkie środki. Zanim jednak zdecydujesz się skorzystać z usług podmiotu zewnętrznego, dokładnie przeczytaj zapisy oferowanej polisy. W ten sposób upewnisz się, czy gwarantuje ona satysfakcjonującą ochronę.

Współpraca z firmą z branży cash handlingu pozwala również zoptymalizować koszty. Odpadają bowiem wydatki związane z pensją i organizacją stanowisk pracy dla personelu zajmującego się liczeniem i sortowaniem pieniędzy. Nie musisz również kupować specjalistycznych liczarek czy też narzędzi służących do sprawdzania autentyczności pieniędzy.

Outsourcing usług cash handlingu jest opłacalny z jeszcze jednego względu. Kiedy specjaliści dbają o obsługę i bezpieczeństwo pieniędzy, Ty i Twoi pracownicy możecie w pełni skupić się na obowiązkach i rozwoju przedsiębiorstwa. Wbrew bowiem pozorom działania z zakresu cash handling są dosyć czasochłonne. Poświęcenie się im przynosi więc straty na innych polach.