CHL Holding Logo CHL Holding Logo

Nie, w gotówce nie ma koronawirusa, mówi WHO

Gwałtowne rozprzestrzenianie się COVID-19, a następnie jeszcze szybsze rozprzestrzenianie się masowej paniki i oznak recesji, wymaga bardzo potrzebnej jasności w odniesieniu do gotówki i koronawirusa.
Koronawirus (COVID-19) jest nową chorobą, która wpływa na płuca i drogi oddechowe. Ustalono, że rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a szanse na jego przenoszenie przez przedmioty takie jak opakowania, żywność, banknoty czy monety są bardzo małe.
Fadela Chaib rzecznik prasowy WHO, wydała 9 marca za pośrednictwem MarketWatch oświadczenie, w którym dementowała stwierdzenia, że WHO ostrzega przed używaniem gotówki, jako niebezpiecznej pod kątem przenoszenia COVID-19.
„Nie powiedzieliśmy, że gotówka przenosi koronawirus” – Fadela Chaib

Jak niskie jest ryzyko wystąpienia koronawirusa w gotówce?
Wszystkie powierzchnie rzeczywiście mogą przenosić wirusa lub bakterie i nie ma powodu, aby w tym kontekście wyolbrzymiać rzekome zagrożenie związane w używaniem gotówki. Dokładnie takie samo zagrożenie dotyczy opakowań na żywność, kart, klawiatur w terminalach do płatności kartami, telefonów komórkowych, stołów i klamek. Monety, co ciekawe, „są w rzeczywistości bardzo złym środowiskiem dla wirusów, które mogą przetrwać” – mówi dr Christine Tait-Burkard, ekspert w dziedzinie infekcji i odporności.
Najważniejsze jest to, że nie należy obawiać się suchej powierzchni jako nośnika wirusa, ale zawsze dobrze jest regularnie myć ręce.

Źródło – https://www.cashmatters.org/blog/no-cash-does-not-carry-the-coronavirus/