CHL Holding Logo CHL Holding Logo

Banki centralne wypowiadają się w obronie gotówki

Guillaume Lepecq

Niektóre media i niektóre agencje podejrzewały, że banknoty i monety przyczyniają się do przenoszenia choroby. Banki centralne nareszcie zabierają głos w sprawie.

Banknoty i monety nie stwarzają szczególnego ryzyka zakażenia dla społeczeństwa.

Członek zarządu Bundesbanku Johannes Beermann wskazał, że ryzyko zarażenia się koronawirusem za pomocą gotówki jest bardzo małe. „Prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę związaną z obsługą gotówki jest mniejsze niż w przypadku wielu innych przedmiotów używanych w życiu codziennym. Banknoty i monety nie stwarzają szczególnego ryzyka infekcji”, powiedział.

Banknoty o nominałach 5 i 10 euro, które szczególnie często wydawane są jako reszta, mają dodatkowo powłokę zabezpieczającą przed zabrudzeniem. Bundesbank cytuje René Gottschalka, infekologa i szefa urzędu ds. zdrowia we Frankfurcie nad Menem: „W zasadzie nie ma znaczenia, jak długo patogeny mogą przetrwać na powierzchni.  Decydujące znaczenie ma to, czy jest to kanał infekcji”, wyjaśnił na briefie prasowym. Nie widzi on takiego zagrożenia w przypadku banknotów. Ponadto właściwości fizyczne banknotów sprawiają, że są one słabym nosicielem patogenów.

Bank Centralny Luksemburga dodaje, że Eurosystem prowadzi regularne badania nad potencjalnym wpływem produkcji i obiegu banknotów euro na zdrowie publiczne, w tym także w zakresie niebezpieczeństwa ze strony wirusów. Jak dotąd nie ma dowodów na rozprzestrzenianie się koronawirusa za pośrednictwem banknotów euro. Niemiecki Instytut Roberta Kocha potwierdził niedawno, że „przenoszenie wirusa przez banknoty jest zjawiskiem marginalnym”.

Zaopatrzenie w gotówkę jest bezpieczne

Christian Hawkesby, zastępca gubernatora Te Putea Matua – Nowozelandzkiego Banku Rezerw – mówi: „Bank Rezerw i system bankowy mają pod ręką mnóstwo gotówki, aby zaspokoić popyt w każdych okolicznościach… Na przykład, Bank Rezerw dysponuje gotówką o wartości co najmniej dwóch lat, która może być w razie potrzeby wykorzystana w systemie. Możemy utrzymać przepływ gotówki do i z oddziałów i bankomatów w przypadku braku personelu lub innych trudności w dowolnym miejscu systemu gotówkowego”.

Johannes  Beermann podkreślił, że dostawy gotówki w Niemczech są bezpieczne nawet w scenariuszu kryzysowym. „Wydrukowaliśmy więcej pieniędzy niż potrzebujemy; nasze skarbce są dobrze zaopatrzone.” Dodał, że Bundesbank posiada wewnętrzne plany awaryjne i kryzysowe oraz podjął działania organizacyjne w swoich oddziałach w celu zapewnienia zaopatrzenia w gotówkę nawet w przypadku dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa. „Gotówka nie skończy się w Niemczech. Zaopatrzenie w gotówkę jest bezpieczne”, powiedział Beermann.

W Kanadzie bank centralny współpracuje z instytucjami finansowymi, aby zapewnić, że w tym wyjątkowym czasie nie dojdzie do zakłóceń w dostawach gotówki, tak aby Kanadyjczycy mogli nadal mieć dostęp do gotówki, kiedy jej potrzebują.

Sklepy powinny nadal przyjmować gotówkę.

Bank Kanady prosi włacicieli sklepów o dalsze przyjmowanie gotówki. Odmowa przyjęcia gotówki może stanowić nadmierne obciążenie dla osób, które są uzależnione od gotówki jako środka płatniczego. Bank zdecydowanie opowiada się za tym, aby sprzedawcy detaliczni nadal przyjmowali gotówkę w celu zapewnienia Kanadyjczykom dostępu do potrzebnych im towarów i usług.

Reserve Bank of New Zealand przypomina również kupującym i sprzedawcom detalicznym o konieczności przestrzegania zasad higieny rąk. „Gotówka to tylko jedna z wielu często dotykanych powierzchni, z którymi mamy do czynienia. To samo dotyczy każdego innego urządzenia płatniczego, niezależnie od tego, czy jest to karta, telefon czy zegarek. Istotna jest higiena rąk, niezależnie od sposobu płacenia czy przyjmowania płatności”. „Właściciele sklepów powinni używać zdrowego rozsądku, jeśli chodzi o gotówkę. Firmy nie są zobowiązane do przyjmowania gotówki, ale jej odmowa może skończyć się na niekorzyść osób, które polegają na jej używaniu. Często są to osoby młodsze, starsze, mniej zamożne, niepełnosprawne lub wykluczone finansowo. Szanujmy się i dbajmy o siebie nawzajem” – mówi pan Christian Hawkesby.

 

Źródło: https://cashessentials.org/central-banks-speak-out-for-cash/